Murat

Şişman

Mobile & SIGINT Systems Expert


 

Push Notification Kullanımı

October 31, 2013admin1 Comment

iOS uygulamalarının en önemli özelliklerinden birisi olan Push Notification’ın nasıl kullanıldığını aşağıdaki örnekte inceleyebilirsiniz.

Push Notification Nedir?
iOS cihazlar (iPhone ve iPad) Apple’ın Push sunucuları ile sürekli bağlantılı halde bulunurlar. Bu sayede Apple Push Sunucuları kullanılarak size text mesajları gönderilebilir, çalınan veya kaybolan telefonunuzun yeri tespit edilebilir hatta telefonunuz sizin isteğiniz ile kullanım dışı olabilir.

Nasıl Çalışır?
İlk yapmamız gereken hazırladığımız uygulamaya PUSH özelliği eklememizdir. Bunun için developer.apple.com adresinde bulunan Provision profile bölümünü kullanarak yeni bir Push sertifikası yaratmamız gerekir.
Uygulamayı yüklemiş olup aynı zamanda “Push Mesaj Göndermeyi Kabul” etmiş kullanıcılara mesaj göndermek için o kullanıcının UDID’i (User Device Id) gerekmektedir. UDID her iOS cihazına özel bir numaradır ve cihazını tanımlayan şey işte budur.
Mesaj göndermek istediğiniz kullanıcının veya kullanıcıların UDID’lerini belirli bir kodlama ile Apple Push ve Sandbox sunucularına sock bağlantı ile göndermeniz gerekmektedir. Öncelikle Apple’a gönderilen text mesajları daha sonra belirlemiş olduğunuz kullanıcılara Apple tarafından iletilmektedir.

Adım Adım Push Notification
1. Uygulamanıza Push Notification eklemek için öncelikle Push Sertifikasına ihtiyacınız var. Keychains yardımı ile request sertifikamızı oluşturuyoruz.

2. Yukarıda oluşturduğumuz bu dosyayı developer.apple.com  / ProvisionPortal’ı ile Push Sertifikasına çeviriyoruz. Bunun için hesabımıza giriş yaptıktan sonra APP-ID sekmesini kullanacağız. Daha önce yaratmış olduğumuz uygulamanın sağ tarafında bulunan Configure bağlantısına tıklayarak PUSH ayarlarımızı yapıyoruz.

Configure bağlantısına girdiğimizde bizden ilk adımda hazırlamış olduğumuz sertifika dosyamızı isteyecektir. Bu bölümde bilgisayarımızda hazırladığımız sertifikamızı seçip işlemlere devam ediyoruz.

Tüm bu işlemlerden sonra Hazırlanan Push sertifikamızı download edip çift tıklayarak çalıştırıyoruz ve sisteme eklenemsini sağlamış oluyoruz.


Leave a Reply