Murat

Şişman

Senior Mobile Developer & Cyber Security Researcher (Sigint)


 

Freelance iOS & Android Developer

September 11, 2015admin0 Comments

Murat ŞİŞMAN, Freelance olarak iOS ve Android Developer olarak uygulamalar geliştirmektedir.

Halen birçok kurum ile freelance iOS & Android developer olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Bir mobil uygulamanın kodlanması, Grafik tasarımının oluşturulması, veritabanı yapısının oluşturulması, php Json webService gibi işlemlerinin tüm bölümlerinde müşterilerine profesyonel hizmet sunmaktadır.

Ayrıntılı bilgi için
info@muratsisman.com
0090 532 4747869

 

Freelance iOS & Android Developer

Mobil Uygulama Yaptırmak

Mobil Uygulama Yaptırmak için neler gerekli? tüm herseye bu yazıda sizler için cevaplanıyor.

Mobil Uygulama Nasıl Yapılır?

Mobil Uygulama Yaptırmak ister iOS ister Android tabanlı olsun, kendine özel uygulamalar ile kodlanarak oluşturulurlar. iOS uygulamaları XCode adlı yazılımda Objective-C ve Swift dilleri ile kodlanırken, Android uygulamaları Android Studio, Eclipse gibi uygulamalarda Java dili ile kodlanmaktadır.

Bir mobil uygulama yaptırmak için öncelikle uygulama fikrinin net olarak ortaya konulması gerekmektedir. Ortaya konulan fikir sonrasında uygulamanın hangi işlevlere, ekranlara ve tasarıma sahip olunacağı belirlenir. Bu aşamada bir storyboard oluşturmak için Photoshop gibi grafik yazılımları yardımcı olacaktır.

Uygulamanın fikri ve tasarımı tamamlandıktan sonra kodlama süreci başlar. Bu süreçte, yapılan mobil uygulamasının büyüklüğüne göre termin süresi belirlenmektedir. En basit mobil uygulamanın AppStore veya GooglePlay mağazalarında yayınlanacak hale getirilmesi ortalama bir hafta kadar sürmektedir. Bu süreç, görsel tasarımın (UIX) hazırlanması, uygulamanın kodlanması ve mağaza işlemleri için geçen süredir.

 

Mobil Uygulama Tasarımı Nasıl Yapılır?

Bir mobil uygulamasının en önemli kısmı tasarımının hedef kitleye göre kolay ve sade bir kullanım sunabilmesidir. Bir muhasebe uygulaması ile sosyal medya uygulaması arasında oldukça farklı tasarım özellikleri bulunmaktadır. Muhasebe gibi teknik uygulamalarda önemli olan kullanıcıya teknik verileri ön planda tutarak gösterim yapmaktadır çünkü bu uygulamayı kullanacak olan kitle zaten muhasebeciler yani teknik kişiler olacaktır. Oysa bir sosyal medya uygulamasında hedef kitle hemen hemen tüm insanlar olacaktır. Bu nedenle tasarım her insanın kolayca kullanabileceği ve anlayabileceği sadelik ve anlaşılabilirlikte olmalıdır.

Mobil uygulama arayüz tasarımlarını yapmak için Adobe Photoshop, Adobe Indesign gibi grafik yazılımları kullanılabilir. Dikkat edilmesi gereken en önemli şey hazırlanan tasarımın mobil uygulamalar için kullanılabilecek ebatlarda ve çözünürlükte olmasıdır.